The 2019 Osgoode Cup Results (Winners: Brianna Workman & Kelly Brennan, St. Thomas University)

St. Thomas University wins their first Osgoode Cup, former champions and longtime supporters crown 15th annual event

Osgoode Hall Law School hosted the 2019 Osgoode Cup this past weekend, the 15th iteration of Canada’s largest undergraduate moot tournament.

The event was notable for its many great speakers, including Nathaniel Erskine-Smith, MPP for Beaches-East York and winner of the 2006 Osgoode Cup, returning for the opening ceremonies. Introductory speaker Kim Gale and keynote speaker for the banquet Omar Ha-Redeye also shared their knowledge and experience in the legal profession at the banquet. The Chief Justice of the event was Barry Fisher, noted mediator and arbitrator as well as long-time supporter of the Osgoode Cup.

The 109 teams (218 participants) competed in four preliminary moots on Saturday March 2nd.

After the preliminary round the top 16 teams were selected to moot on the Sunday, March 4th in a single elimination format. The teams in the final completed eight moots over the course of the weekend.

Photos from the event:

View photos on Facebook at: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2343722095680449&type=1&l=653307f9bb

Our Osgoode Cup 2019 Champions are:
Brianna Workman & Kelly Brennan (St. Thomas University)

2019 Finalists:
Samar Narula & Vincent Mastromatteo (York University)

2019 Semi Finalists:
Emily Tessier & Emma Danaher (University of Guelph-Humber)
Humber Tudor Gagea & Daniel Pallag (Humber College)

2019 Quarter Finalists:
Steven Marchand & Nicolas Gil (Carleton University)
Caroline Chen & Steven Han (University of Toronto)
Florian Nagy & Andrea Ho (University of Toronto)
Zara Morani & Paven Grewal (York University)

2019 Round of Sixteen Mooters:
Emma Ibrakovic & Stefan Rus (University of Toronto)
Erin Corrado & Ramla Hussein (York University)
Dominique Mesina & Matthew Cameron (Carleton University)
Breanne Peacock & Jessa McAulifee (Humber College)
Adam Janzen & Joe Gans (Seneca College)
Anna Nabutovsky & Solomiya Zakharchuk (University of Toronto)
Bill Xu & Benjamin MacLean-Max (University of Toronto)
Arielle Masur & Jordyn Selznick (Carleton University)

2019’s Top Advocate: Tudor Gagea (Humber College)

2019’s Distinguished Advocates (in no particular order):

Brianna Workman (St. Thomas University)

Zara Morani (York University)
Ramla Hussein (York University)
Daniel Pallag (Humber College)
Sarah Tyler (McGill University)
Ema Ibrakovic (University of Toronto)
Benjamin MacLean-Max (University of Toronto)
Vincent Mastromatteo (York University)
Steven Han (University of Toronto)

The Round Pairings and Judges (note, some changes in teams/judges occur after these preliminary lists go live):

Round 1 Pairings

Round 2 Pairings

Round 3 Pairings

Round 4 Pairings

Sunday Bracket: Osgoode Cup Final Sunday Bracket 2019

We would like to thank our dedicated team of volunteers, as well as the over 150 volunteer Lawyers, Law students, Professors, and Judges who came out to judge at the cup this year.

All the best and we hope to see you next year.

Sincerely,

Andrew Monkhouse
Toronto Employment Lawyer
www.monkhouselaw.com
Osgoode Cup Co-Organizer – 2019
Barrister and Solicitor

Rachel Flommerfelt
Monkhouse Law
Osgoode Cup Co-Organizer – 2019

Proudly Sponsored by:

Gold Sponsorship
Monkhouse Law


Silver Sponsorship
Humber College